Масло от нефт и масло от газ: защо синтетиката не винаги е синтетика

За повечето шофьори думата „синтетичен“ означава скъпо и висококачествено масло, което ще спаси всеки двигател от износване. Това не е съвсем вярно, защото някои синтетични масла не са наистина синтетични и най-добрите масла не винаги са най-скъпите

Пламен Георгиев,
моторно масло

iStock

К акто вероятно знаете, термините „синтетично“, „полусинтетично“ и „минерално“ се отнасят за основата на моторното масло. Въз основа на метода на производство базовите масла се разделят на минерални (получени от петролни суровини) и синтетични (получени чрез синтез от непетролни суровини).

Стандартът API (American Petroleum Institute) разделя всички базови масла на пет групи. Най-просто казано, първата група включва груби масла, втората - чисти масла, третата - чисти масла с подобрени свойства, четвъртата - синтетични полиалфаолефинови базови масла и петата - всички базови масла, които не са включени в първите четири групи (етери, полигликоли, силикони, полиизобутени и други подобни). Като цяло само последните две групи масла принадлежат към чисто синтетичните базови масла, но повечето синтетични масла на пазара всъщност не са напълно синтетични...

Синтетика от „минералка“

Най-разпространената "синтетика" на пазара се получава чрез хидрокрекинг. Това е така наречената HC синтетика. Маслата от хидрокрекинг са минерални по произход и принадлежат към третата група базови масла според класификацията на API.

Защо тогава такива масла се наричат ​​синтетични? Причините за това са две. Първо, при производството на такива масла все още се използва синтез: по време на хидрокрекинг излишните маслени компоненти не се отстраняват от състава, а се трансформират в молекули с определено тегло, дължина на веригата и степен на разклоняване чрез химични трансформации. Второ, резултатът е масло с доста високи потребителски свойства.

Всичко това позволява тези масла да бъдат класифицирани като синтетични и да получат етикета „Синтетично“. Е, честно казано, такава HC синтетика е наистина по-добра от чистата „минералка“. Вярно е, че в същото време по отношение на летливост, термично-окислителни и нискотемпературни свойства и експлоатационен живот такава „синтетика“ не достига напълно синтетичните масла.

Газ в течност и полиалфаолефини

Напълно синтетичното масло може да бъде получено чрез технологията GTL (Gas-To-Liquid). Тоест, процесът на превръщане на природния газ във висококачествени въглеводородни продукти, които не съдържат сяра. В такова базово масло има много по-малко нежелани компоненти, отколкото в НС синтетиката, следователно по отношение на нискотемпературни характеристики, устойчивост на окисляване при високи температури и устойчивост на изгаряне, GTL маслата значително превъзхождат тези от хидрокрекинг.

Вторият тип напълно синтетични (Full Synthetic) масла са масла от четвърта група според класификацията на API, направени на базата на полиалфаолефинови базови масла (PAO). Такива масла се получават чрез синтез от етилен. В сравнение с маслата на петролна основа, PAO маслата имат завидни нискотемпературни характеристики, отлична устойчивост на изгаряне (ниска летливост) и висок индекс на вискозитет. Освен това те не съдържат ненаситени и полициклични ароматни въглеводороди, серни съединения, азотни съединения и други примеси. И това води до факта, че те се отличават с висока термоокислителна стабилност.

Структурата на такива масла е хомогенна, което им позволява да предпазват триещите се части от износване много по-ефективно. Във всички тези отношения напълно синтетичните масла превъзхождат всички масла на петролна основа. Включително споменатите по-горе - популярни HC, които могат да се считат за синтетични само условно.

В една опаковка

Всички съвременни топ масла на производителите са базирани или на GTL, или на полиалфаолефинови базови масла. Това е разбираемо: тези масла всъщност защитават по-добре двигателите, издържат по-дълго и консумират по-малко отпадъци (т.е. трябва да се доливат много по-рядко от маслата на петролна основа). Има обаче и друг вид масло - GTL&RAO. Както подсказва името, този продукт е създаден чрез комбиниране на две базови основи, получени от газ.

Комбинирането на тези две технологии направи възможно получаването на моторни масла с изключителни характеристики. Кои точно? Маслото Rolf Ultra, дори с вискозитет 5W, създадено по технологията GTL&RAO, има точка на течливост -61°C. Тази цифра е недостижима за "петролни" масла, а в много северни райони такова масло би било много полезно. Дори и в не най-северните райони, други нискотемпературни характеристики са важни: способност за циркулация (CCS) и изпомпване при отрицателни температури (MRV). Колкото по-нисък е CCS, толкова по-лесно е за стартера да завърти коляновия вал, а колкото по-нисък е MRV, толкова по-бързо маслото достига до фрикционните части след стартиране на двигателя през зимата.

Това означава, че технологията GTL&RAO дава възможност да се създаде масло, което с право може да се нарече рекордьор за защита на двигателя при ниски температури. В други ключови характеристики (например окислителна стабилност при високи температури и летливост), продуктите, базирани на GTL&PAO, също превъзхождат продуктите, базирани на PAO или GTL. Това означава, че маслата GTL&RAO осигуряват максимална защита за горещ двигател и се характеризират с много ниска консумация на отпадъци - собственикът на автомобила няма да трябва да плаща за постоянно доливане.

Източник на статията: kolesa.ru

моторно масло синтетични масла